sağ taraf

KARADENİZ'İ FINDIK TİCARETİNİN MERKEZİ YAPALIM

"TİM Karadeniz Meclisi" Ordu’da yapıldı. Toplantıda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, Ordu’nun 2018 yılı fındık ihracatı 203 milyon dolar olduğunu söyleyerek “Gelin Karadeniz'i dünya fındık ticaretinin merkezi yapalım. TİM olarak buradayız, yanınızdayız.” dedi.

KARADENİZ'İ FINDIK TİCARETİNİN MERKEZİ YAPALIM
  • 20 Mayıs 2019, Pazartesi 9:32

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ordu da düzenlenen "TİM Karadeniz Meclisi" toplantısı yapıldı. Toplantıda başta fındık olmak üzere bölge ekonomisinin sorunları ve çözüm yolları konuşuldu.

"Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefi doğrultusunda Karadeniz Bölgesinin ihracatına ilişkin veriler, analizler ve fırsatların paylaşıldığı, katılımcıların görüşleri ile sorularının alındığı, ihracatçıların öneri ve beklentilerinin üzerinde durulduğu genel ve bölgesel sorunların çözüm odaklı olarak ele alındığı Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) tarafından Radisson Blu Otel'de düzenlenen programda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Dünyadaki en önemli servet girişimciliktir. Çantasını alıp ülke ülke dolaşan siz değerli işadamlarımıza minnet ve şükran borçluyuz. Hepinizi can-ı gönülden tebrik ediyor, kutluyorum. Dünyadaki siyasal olaylar ekonomiyi ciddi anlamda etkiliyor. Bu gelişmeler işadamını sürekli pazar aramaya, alternatifler bulmaya zorluyor. Böyle bir ortamda işinizin çok kolay olmadığını biliyoruz. Aziz Türk Milleti, dünyadaki son evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibi bir millettir. Dolayısıyla bu büyüklüğe uygun yeni bir konumlanma içerisinde olmalıyız. Üreten, refahını artıran bir Türkiye olmak istiyoruz. Sadece kendimiz için değil, gönül coğrafyamız, hatta tüm insanlık için bunu istiyoruz” diye konuştu.

“FINDIKTA SORUN; AĞAÇLARIN YAŞLANMASI, VERİMİN DÜŞMESİ, ARAZİLERİN PARÇALANMASIDIR”

“Üljemizdeki fındık üretiminin yüzde 35’ini Ordu şehri olarak biz üretiyoruz. İhracat rakamlarına baktığımızda ise, ihracatı çok az yaptığımız görülüyor. Ordu'da üretilen fındığın bir kısmı başka illerden ihraç ediliyor. Bu da ihracat rakamlarına yansımıyor” diyen Vali Yavuz, "Fındıkta en büyük sorunumuz; ağaçların yaşlanması, verimin düşmesi, arazilerin parçalanmasıdır. Dekar başına aldığımız fındık miktarı ise, 80-85 kg’ma kadar düşmüştür. Yeni bir stratejiyle, 'fındık üretiminde düşen verimi nasıl artırabiliriz? Maliyeti hızla nasıl düşürebiliriz? Ürettiğimiz fındığı katma değeri yüksek bir ürüne dönüştürüp nasıl satabiliriz? Tüm bunları sorgulamalıyız. Daha büyük yol alabilmemiz, daha fazla kar elde etmemiz, daha çok ihracat yapmamız mümkün olabilir. Bunun için Valilik olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bahçelerin yenilenmesine ilişkin bir çalışma yaptık. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Yeni türlerin bölgeye girmesi, özellikle yaşlanan ağaçların yerine yeni fidanların getirilmesi, modern tarım teknikleri ile birlikte budama, gübreleme, iyi tarım ve organik tarım faaliyetlerini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda dekar başına 300 kg’ye kadar verimi yükselttiğimizi söylemek istiyorum. Her yıl fındık hasadı yaklaştığında karşılaşılan sorun, fiyatın ne olacağıdır. Böylesine rekoltenin tahmin edilemediği bir sektörde hem ihracatçı firmalar önünü göremiyor, hem üretici bu konuda ciddi sorunlar yaşıyor. Bunu azaltabilmek için de bizim verimi artırıp, maliyetleri aşağıya doğru çekmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“ORDU, BENTONİT MADENLERİ BAKIMINDAN ZENGİN BÖLGE”

Konuşmasında Ordu'da son dönemde bentonit madeninde çok ciddi bir ihracat artışı olduğuna değinen Vali Yavuz, bentonit madeni bakımından Ordu'nun oldukca zengin bir bölge olduğunu ve bundan da katma değeri yüksek ürünler üreten firmaların bulunduğunu hatırlatarak, bentonit ihracatında yüzde 44 artış olduğunu ve önümüzdeki süreçte bentonit ihracatında ciddi rakamlara ulaşılacağını kaydetti.

“İŞADAMLARIMIZIN TURİZM ALANINDA DAHA FAZLA YATIRIM YAPMALARINI İSTİYORUZ”

Vali Seddar Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ordu ekonomisi açısından turizm sektörü çok önemli. Son dönemde gelişen turizmde, 2015’de 30 bin olan yabancı turist sayısı geçen yıl 111 bin rakamına ulaştı. 4 yıllık süreç içerisine baktığımız zaman bu ciddi bir artıştır. Yerli ve yabancı turist sayısı geçen yıl itibari ile 850 bine ulaştı. 2019‘da yabancı turist sayısının 150-200 bine çıkacağını varsayıyoruz. İşadamlarımızın turizm alanına daha fazla yatırım yapmasını istiyoruz.

Turizm hareketleri açısından baktığımızda Karadeniz’i bir destinasyon olarak görmemiz gerekiyor. Şehirlerin birbirini aşağı çekmeden, rekabeti olumsuz yapmadan, birbirimizi onure ederek, överek, bölgede birlikte çalışma ortamını sağlamamız önemli. Bu anlamda Giresun'u paydaşımız olarak görüyoruz. Ordu ve Giresun, turizm ve sanayi alanında işbirliğini çok daha iyi noktaya çekebileceklerdir. Üniversitemizin güçlendirilmesi, üniversite sanayi işbirliği, üniversite iş dünyası işbirliğini artırmak gerekiyor.”

“ORDU LOJİSTİK MERKEZ HALİNE GELECEK”

Vali Seddar Yavuz, “Ordu'yu, önümüzdeki süreçte 30 bin kişinin OSB'lerde çalıştığı bir şehir yapmak istiyoruz. 3 yeni OSB'nin kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Şu an OSB'lerde çalışan kişi sayısı toplam 12 bin civarında. İlave 18 bin istihdam yaratacak çalışmamız devam ediyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde 3 milyon turist hedefimiz, üniversite açısından da 50 bin öğrencili bilim şehri Ordu planlamamız var. Tarımdaki çalışmaları 5 yıl içinde bitirebilirsek, verimi artırıcı çalışmaları neticelendirebilirsek, Ordu  ekonomisi şaha kalkar. Karadeniz-Akdeniz yolunun 2020 yılının başında açılacak olması da Ordu'ya başka bir pencere daha açacaktır. İhracatımızı artırabilmemiz, Ordu'ya bir liman yapılmasından geçiyor. Büyük kapasiteli liman olmadığı sürece ihracatımızı geliştirmemiz mümkün değil.Ordu bir lojistik merkez haline gelecek. Biz, yeni bir şehir vizyonu çiziyoruz. Yarına dair bir projeksiyon,  öngörünüz yoksa planlama yapmamız da mümkün değil. Ordu, önümüzdeki 5 yıl içinde Karadeniz'de parmakla gösterilecek bir şehir haline gelecek. Bizim, ihracatı, ekonomiyi, istihdamı daha fazla artıracak yol ve yöntemleri bulmamız gerekiyor” diyerek konuşmasını tamamladı.

TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE; ”KARADENİZ'İ DÜNYA FINDIK TİCARETİNİN MERKEZİ YAPALIM”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ise yaptığı konuşmada, ”TİM Karadeniz Meclisi'nde Ordu'dayız. Dünyanın fındık ticaretinin %6,7’si sadece Ordu ve Giresun illerimizden ihraç ediliyor. Ordu ilimizin 2018 yılı ihracatı 203.7 milyon dolar oldu. Ordu, 2018 yılında en çok ihracat yapan 39’uncu il olarak yer alıyor. Ordu'dan 2018 yılında 69 milyon dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirilmiştir. Böylesine bir hazineye sahip çıkıp, geliştirmeliyiz. Gelin Karadeniz'i dünya fındık ticaretinin merkezi yapalım. TİM olarak buradayız, yanınızdayız. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak bizler de bu sorumluluklar doğrultusunda, ihracatımızın geleceğine yönelik kritik başlıklarımızın  birincisi İhracatımızı değer olarak artırmak, ikincisi ihracatçı firma sayısını, üçüncüsü ise sattığımız ürün çeşitliliğini ve kalitesini artırmak olacaktır” şeklinde konuştu.

KFMİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLYAS EDİP SEVİNÇ; ”BÖLGE FINDIK DIŞINDA ZENGİN POTANSİYELE SAHİP”

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Türkiye çapında bu toplantıları yapmaya devam ettiğini ve üçüncüsünü Ordu'da gerçekleştirdiklerini söyleyen Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği(KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Fevkalade önemli toplantı olarak görüyorum. İhracatın sadece fındıkla ilgili konuşulmasının artık aşılması gerektiğini Ordu'nun, Giresun'un, Trabzon'un, Samsun'un fındığın dışında ihracatla iştigal edecekleri alanları olduğunu ve böyle bir potansiyelin bu illerimizde olduğunu hatırlatmak isterim” diye konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 21.10.2021 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık