Her Mahalleye Örnek Fındık Bahçesi

Ordu Valiliği himayesinde "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi"ni hayata geçireceklerini belirten Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “Proje kapsamında kurulacak olan fındık timleri vasıtasıyla ilimiz genelinde bulunan her mahallede örnek fındık bahçeleri oluşturacağız.” Dedi.

Her Mahalleye Örnek Fındık Bahçesi
  • 26 Eylül 2019, Perşembe 13:33

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz'ın başkanlığında İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve İlçe Müdürlerinin katılımıyla il değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. 

Toplantıda, İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından Ordu genelinde yapılan çalışmaların mevcut durumu görüşülürken, uygulanacak olan yeni projeler hakkında da yol haritaları belirlendi.

“250-350 KG VERİM ALINDI”

Düzenlenen toplantıda İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürüz Kemal Yılmaz; " İlimizde 125 bini aşkın üreticimiz tarafından üretimi gerçekleştirilen en önemli tarımsal ürünümüz fındıkta bir hasat sezonunu daha geride bıraktık.  Geride bıraktığımız üretim sezonunda önceki yıllarda olduğu gibi yine önceliğimiz, fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik yaptığımız çalışmalar oldu. Bu kapsamda, geçmiş sezonda oluşturduğumuz örnek bahçelerimiz ile birlikte ilimiz genelinde 2 binin üzerinde örnek bahçe sayısına ulaştık ve bu bahçelerimizde dekara verim 250-350 kg aralığında gerçekleşti. Şimdi ise önümüzde yeni bir üretim sezonu var ve yine her zaman olduğu gibi önümüzdeki sezonda da aktif olarak yer alacağız. Hiç beklemeden yeni sezona hazırlık olarak budama, toprak tahlili ve tahlil sonuçlarına göre gübreleme faaliyetlerini başlatacağız. Bu çalışmalar kapsamında Ordu Valiliğimiz himayesinde "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi"ni ilimizde hayat geçireceğiz. Proje kapsamında kurulacak olan fındık timleri vasıtasıyla ilimiz genelinde bulunan her mahallede örnek fındık bahçeleri oluşturacağız. Oluşturulan örnek bahçelerimizde, budama işleminin yanı sıra toprak numunesi alma ve numune sonuçlarına göre gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele yine timlerimiz gözetiminde yapılacak. Ayrıca, bu bahçelerimizden aldığımız toprak numuneleri ilimiz genelinde bulunan toprakların özellikleri bakımından bizlere önemli fikirler verecek ve uygulama yapılan bahçelerin koordinatları alınarak, toprak analiz raporlarına göre haritalandırma yapılacak. Buda bize bundan sonra yapacağımız çalışmalarda ışık tutacak" dedi.

“ÇİLEK VERİMİ ARTTI”

Üreticilerimizin daha çok kazanmasını sağlamak amacıyla ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarında devam ettiğini vurgulayan İl Müdürü Yılamz; "İlimizde, ürün çeşitliliğinin artırılarak üreticilerimize fındığın yanında ek gelir sağlanması amacıyla birçok çalışma yaptık. Bu kapsamda, son yıllarda üretim miktarı 15 tona kadar gerileyen çilek yetiştiriciliğinde, İl Müdürlüğümüz tarafından verilen destekler ve yapılan eğitim çalışmaları sonucunda bin ton üretim miktarının üzerine çıktık. Yine son yıllarda gelişmekte olan istiridye mantarı üretimini artırmak için de çalışmalar yaptık. Gerek Genç Çiftçi Projeleri, gerekse verdiğimiz eğitimler ve destekler sonucunda 2015 yılında 1 işletmemiz varken, şuan itibari ile işletme sayımız 29'a ulaşmış durumda. Ayrıca, kendine has aroması ve depoya dayanıklılığıyla tüketicinin gözdesi olan "Ordu Kivisi" Valiliğimiz himayesinde İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda geçen hafta Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından resmen tescillendi. Bunların yanı sıra seracılığı geliştirmek amacıyla yine birçok başarılı proje ve çalışmaya imza attık. Önümüzdeki dönemde ise DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa uygulayacağımız projelerle kivi, ceviz, çilek, istiridye mantarı konularında yeni işletmeler oluşturacağız. " şeklinde konuştu.

“HAYVANLARIN TAMAMINI AŞILIYORUZ”

Hayvan sağlığı ekiplerimiz şuan sahada çalışmalarına devam ediyor diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü Kemal Yılmaz, "Hayvan hastalık ve zararlılarla mücadele kapsamında hayvan sağlığı ekiplerimiz şuan sahada yoğun bir şekilde şap aşısı ve küpeleme çalışmaları yürütmektedir. Burada amacımız İlimizde bulunan 152 bin büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması ve 0başarı ile bu aşılama döneminin tamamlanmasıdır. Bunların yanında gıda kontrolör ekiplerimiz de denetimlerine büyük bir özveri ile devam ediyor. Şimdi ise denetimlerin etkinliğini artırmak amacıyla ilimiz genelinde çapraz denetimler gerçekleştireceğiz. Yine su ürünleri denetim ekiplerimiz denizlerde, iç sularda, balık halinde, toptan ve perakende satış yerlerinde denetimlerini balıkçılık av sezonunun açılmasıyla birlikte sıklaştırdı.  Bu konulardaki denetimlerimiz etkin bir şekilde devam edecek" ifadelerini kullandı.

“ISLAH ÇALIŞMASI YAPTIK”

Mera alanlarında yapılan çalışmalardan da bahseden İl Müdürü Yılmaz, "Ülkemizde hayvancılığın gelişmesinde meraların çok önemli olduğunu biliyoruz. İl Müdürlüğü olarak meralarımızda otun kalitesini ve verimini artırmak amacıyla 2019 yılında 12 adet proje uyguladık ve 38 bin dekar mera alanında ıslah çalışmaları yaptık. Bu çalışmalar çerçevesinde, meralarımızda toplam 122 bin dekarlık alanda ıslah çalışmalarını tamamladık. Bunların yanında 2019 yılında yaptığımız tahsis çalışmaları ile birlikte toplam 41 bin hektar mera alanının tahsis çalışmalarını da tamamlamış olduk. Ayrıca, hayvancılığın can damarı olan meralarımızla ilgili İl ve İlçe Müdürlüklerimize gelen talepler mera komisyonumuzda görüşülerek hızlıca çözüme kavuşturulmaktadır" dedi.

“ÜRETİCİLERİN AYAĞINA GİTMELİYİZ”

Üreticilerimiz ile birlikte yol yürümenin çok önemli olduğunu söyleyen İl Müdürü; " Ülkemiz tarımını daha ileriye taşımanın yolu sektörün en önemli paydaşı olan üreticilerimizle birlikte olmaktan geçmektedir. Bundan dolayı üreticilerimizin bize gelmesini beklemeden bizler onların ayağına gitmeliyiz. Sorunları varsa eğer yerinde görmeliyiz ve ona göre çözüm üretmeliyiz. Bu bakımdan işletme ziyaretlerini çok önemsiyorum. Örneğin, geçtiğimiz günlerde Ordu büyükşehir Belediyemiz ile birlikte uyguladığımız Kaz Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Bafra Tipi Koyun Yetiştiriciliğini Geliştirme projeleri kapsamında yeni işletmeler kurduk. Bu işletmeler düzenli olarak ziyaret edilmeli. Çünkü uyguladığımız projelerin takibi sürdürülebilirliğin sağlanması açısından son derece önemli. Ayrıca, bundan sonra hayata geçireceğimiz yeni projelerimizde uygulayıcıların belirlenmesi noktasında her zamanki gibi hassas davranılarak uygun isimlerin belirlenmesi projelerin başarısını artıracaktır. Burada amacımız örnek işletmeler oluşturarak üreticilerimize yol göstermektir. Tarım teşkilatı olarak bu konuda zaten üzerimize düşeni yapıyoruz ve bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Yaptığımız tüm çalışmalar ışığında uygulayacağımız yeni projelerimizle birlikte tarımın bu ilin ekonomisine olan katkısını artırmaya devam edeceğiz. Bu güzel çalışmaların ortaya çıkmasına vesile olan İl Müdür Yardımcılarıma, İlçe ve Şube Müdürlerim ile personellerime teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

İl Müdürünün konuşmasının ardından İlçe ve Şube Müdürleri yaptıkları çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi. Karşılıklı görüş alışverişinin ardından toplantı sona erdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 23.05.2022 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık