19 Ağustos 2022

Damızlık Kazlar Yerinde İncelendi

ORDU GÜNDEMİ
2 yıl önce
Ordu Büyükşehir Belediyesince yaklaşık 1 ay önce, her birine 100’er adet olmak üzere 40 çiftçiye toplam 4 bin adet damızlık kaz dağıtımının yapılmasının ardından çiftçiler ziyaret edildi.
Damızlık Kazlar Yerinde İncelendi

Kırsalda yaşayan insanların gelir kaynaklarını çeşitlendirmek, geçimini tarımsal faaliyetler ile sürdüren halkı kırsalda tutarak kent merkezlerine göç etmelerini önlemek amacıyla 40 çiftçiye kişi başı 100’er adet olmak üzere toplam 4 bin adet damızlık kaz dağıtımı yapılmıştı.

Damızlık kaz dağıtımından yaklaşık 1 ay geçmesinin ardından çiftçilerle bir araya gelen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, geride kalan süreç ve yürütülen çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu.

“DAMIZLIK KAZLARLA YENİ KALKINMA MODELİ OLUŞTURACAĞIZ”
Ziyaret kapsamında konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Kazlarımız çoğaldıkça yeni bir kalkınma modeli oluşturacağız. Dağıttığımız kazlar damızlık olduğu için çoğalanlar da damızlık olacak. Tarım şirketimizi kurduk. Lider kadınları yetiştirdik. Bunlar için mağazalar açtık. Başarılı oldukça sayılarını arttıracağız. Amacımız halkımızın doğduğu yerde doymasını sağlamak. Bunun için soğuk hava depolarıyla beraber tarımı turizmle birleştirecek bir entegrasyon oluşturuyoruz. Bundan sonraki kalkınma köyden olacak” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLER DAMIZLIK KAZ SEKTÖRÜNDE BİR NUMARA OLMAYI HEDEFLİYOR
Kaz yetiştiriciliği projesiyle büyük gelir elde etmeyi amaçladıklarını söyleyen çiftçiler ise “Ordu Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle bu projeye atıldık. Kazlar elimize ilk ulaştığı hafta oldukça zorlandık. Daha sonrasında onlar bize biz onlara uyum sağladık. Bahçelerimizi, sulama alanlarını öğrendiler. Bir ay içerisinde gelişip büyüdüler. Kazlar yumurtayı sezonluk yapıyorlar. Kaz yumurtası bu bakımdan çok önemli. Kazlar şuan 3 aylıklar 6. aylarında ise yumurtalama dönemine girecekler. Yumurtlama döneminde de güzel verim elde etmeyi düşünüyoruz. Kuluçka makinesinde yumurtlama süreçlerini geçirip civcivlerimizi yetiştirmeyi düşünüyoruz. Onları da büyütüp ekonomik gelir elde edeceğiz. Hedefimizi her zaman büyük tutuyoruz. Sayılarını daha da arttırarak çiftlik kurmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştular.

PROJENİN MİMARI GÜLER’E TEŞEKKÜR
Ordu’da daha önce yapılan değil de yapılmayan bir projenin arkasında durmak istediklerini belirten çiftçiler, “Bu projeye başlamadan önce araştırmalarımızı yaptık. Farklı iş alanında bulunmak istedik. Yapılanı yapmamaya çalışmak için yeni bir sektörde çalışmayı düşündük. Kaz sektörünü Ordu’da bir numara yapmayı düşünüyoruz. Projenin mimarı olan Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

Yorum Yazın