19 Ağustos 2022

95. Yıl Dönümünü Kutladı

ORDU GÜNDEMİ
2 yıl önce
Ordu Valisi Seddar Yavuz, Atatürk’ün Ordu’yu ziyaretinin 95. Yıldönümünü ve Gaziler Gününü kutladı.
95. Yıl Dönümünü Kutladı

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Atatürk’ün Ordu’ya teşrifleri dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1924 yılında Karadeniz kentlerine yönelik bir inceleme gezisi kapsamında 19 Eylül 1924 tarihinde ilimize teşrif etmiştir.

O tarihlerde yaşanan Erzurum depremi münasebetiyle gezi programını hızlandırarak, kısa bir süreliğine ilimizde ziyaret ve temaslarda bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ordu’dan ve Ordu ahalisinden çok etkilenmiş ve şu sözleri sarf etmiştir:

“Arkadaşlar!

Sizin gibi şuurlu bir millete malik olan bu devlet, bütün cihana karşı iftihar etmek hakkına maliktir.”

Azizi Atam; Kadirşinas Ordu halkı ve Yüce Türk Milleti, bugün de aynı şuur ve bilinçle vatanına, bayrağına sahip çıkmaktadır. Ordu ahalisi, 95 yıl önce olduğu gibi bugün de zat-ı alinize duyduğu saygı ve bağlılığı hala diri tutmaktadır.

Gaziler Günü’nü kutladığımız bugün de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu itibarla bu onurlu günde Ordulu hemşerilerimizi şereflendiren ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’yu ziyaretinin 95. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm ahirete irtihal eden tüm gazilerimizi, şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla yad ediyor, hayatta olan gazilerimize sağlık, afiyet ve esenlik diliyorum.” 

Yorum Yazın